Ako kúpiť akcie APPLE bez poplatkov

Chcete kúpiť akcie Apple (AAPL) a neviete ako na to?

Apple akcie si od roku 1999 udržiavajú výnimočnú a vysoko nadpriemernú zloženú ročnú mieru rastu (CAGR), ktorá dosahuje až neuveriteľných 35 % ročne, takže nie je prekvapením, že pre tisíce investorov do akcií sú akcie Apple dobrou kúpou, aj keď trhová hodnota (trhová kapitalizácia) spoločnosti už presiahla 3 bilióny USD (3 000 miliárd dolárov) a stále má ďalší priestor pre rast.

V tomto článku nájdete všetko, čo potrebujete vedieť pred rozhodnutím o kúpe akcií, vrátane informácií o histórii spoločnosti Apple a ďalších zaujímavostí.

Návod ako kúpiť akcie Apple

Ak chcete kúpiť akcie Apple, budete potrebovať bezpečného brokera, ktorý neúčtuje žiadne poplatky za nákup akcií, a taktiež vám umožní nakúpiť si len zlomky akcie. To znamená že ak akcie Apple stoja napríklad $190 za kus, vy môžete nakúpiť len zlomok za 10€.

Odporúčame Vám vyskúšať si napríklad medzinárodného brokera eToro, ktorý funguje na medzinárodnom trhu od roku 2008 a ponúka možnosť obchodovať s akciami bez poplatkov za nákup/predaj.

    1. Najprv si otvorte cvičný demo účet na eToro platforme (na začiatok stačí aj cvičný účet, aby ste sa zoznámili s platformou, peniaze môžete vložiť neskôr.
    2. Vložte peniaze (min. investícia je 100€) platforma to automaticky prepočíta na USD podľa aktuálneho výmenného kurzu.
    3. Nakúpiť môžete aj zlomok jednej akcie! To znamená ak stojí akcia 185 USD a vy máte len 100 USD tak napriek tomu môžete investovať.
    4. V hornom rámčeku vyhľadajte symbol AAPL alebo napíšte rovno APPLE, potom vyberte sumu, ktorú chcete investovať, a pákový efekt X1, ak chcete kúpiť a akcie držať dlhodobo. Ak chcete aktívne obchodovať s akciami Apple ako s CFD, vyberte páku X5. Pri dlhodobom investovaní si vyberte možnosť bez pákového efektu alebo X1.
    5. Hotovo! Práve ste sa stali vlastníkmi akcií Apple!

    

Víťaz nášho testu brokerov v roku 2023
9.9
 • Akcie USA/Európa/UK/Japonsko bez poplatku
 • Kopírovanie obchodníkov z celého sveta
 • Viac ako 3000 akcií z búrz po celom svete
 • Minimálný vklad od 100€  
 • Minimálna investícia 10€ (možno nakúpiť len zlomky akcií)
 • Obchodovať môžete aj CFD na akcie s pákou 1:5
 • Viac než 70 skutočných kryptomien
 • Krypto peňaženka
 • Forex menové páry so spreadom od 1 Pip
 • CFD na komodity (Zlato, Striebro, Ropa)
 • 77% retail CFD účtov bolo stratových

Video

Oplatí sa ešte stále kúpiť APPLE akcie alebo je už neskoro ?

Otázka každého začínajúceho investora je, či nie sú akcie APPLE už príliš drahé, predsa keď vezmeme trhový marketcap ktorý dosahuje 2,4 Trilióna dolárov (2400 miliárd) a pri súčasnej valuácií a P/E pomere okolo 28 sa môže niekomu zdať táto spoločnosť pridrahá.

Portál TIPRANKS.COM oslovil Wall Street analytikov ktorí sa vyjadrili tak, že akcie APPLE majú v nasledujúcich 12 mesiacoch potenciál narásť v priemere o 17% 

My si myslíme že Apple aj pri svojich súčasných valuáciách má svoje miesto v dlhodobom portfóliu ako kvalitná rastová firma. Dokonca ponúka aj dividendu okolo 0,64% p.a.

apple akcie

História spoločnosti Apple

Spoločnosť Apple, kótovaná na burze NASDAQ pod symbolom AAPL, vyrába a predáva smartfóny, tablety, osobné počítače a nositeľné zariadenia. Je známy pre iPhone, Mac/PC/notebook, iPad a hodinky Apple Watch. V posledných rokoch sa spoločnosť venuje aj digitálnemu obsahu streamovanému cez Apple TV+.

Spoločnosť bola založená v roku 1976, aby sa špecializovala na spotrebiteľské technológie, ale rýchlo sa rozrástla na obrovskú firmu, ktorá získava menšie technologické spoločnosti, ktoré jej umožňujú diverzifikovať funkcie a ponuku produktového radu Apple.

S príjmami 274 miliárd dolárov v roku 2020 ide o 5 % nárast z 260 miliárd dolárov v roku 2019 – Apple dozrieva ako hodnotová spoločnosť. To však nemusí byť nevyhnutne zlé. Odborníci predpovedajú, že dodávky smartfónov spoločnosti Apple v 1. štvrťroku 2021 vzrastú o 38 %, čím sa spoločnosť stane najlepším dodávateľom smartfónov napriek silnej konkurencii zo strany iných výrobcov smartfónov, ako sú Samsung Electronics, Xiaomi a Huawei.
Čelí tiež rastúcej konkurencii zo strany poskytovateľov digitálneho obsahu, ako sú Netflix a Spotify.

Vývoj ceny akcií spoločnosti Apple


Historický vývoj cien akcií Apple

Väčšina investorov chce vlastniť aspoň časť úspechu spoločnosti Apple. Podľa odhadov vlastní niektorý z jej produktov približne 64 % Američanov, takže dopyt po nich je v budúcnosti zaručený.

Vysoká lojalita zákazníkov umožňuje spoločnosti Apple dosahovať gigantické príjmy. Ľudia kupujú produkty Apple aj v čase krízy. Predpokladá sa, že na tejto skutočnosti sa v budúcnosti nič zásadné nezmení. Apple je jednoducho kultová značka!

Spoločnosť Apple vstúpila na burzu v roku 1980 a jej akcie mali počiatočnú cenu 22 dolárov za akciu. To však nevypovedá o celom príbehu.

V júni 2014 dosiahli akcie najvyššiu hodnotu 600 USD za akciu. Aby sa zabránilo vysokej cene za akciu, vedenie spoločnosti Apple schválilo tzv. rozdelenie akcií v pomere 7:1.

To znamená, že ak by trh počas tohto obdobia ocenil akciu na 700 USD, vlastnili by ste 7 akcií po 100 USD namiesto jednej akcie po 700 USD. Súčasní majitelia akcií rozdelením defacto nič nestratili, ale akcie sa stali lacnejšími pre potenciálnych nových investorov.

Po ďalšom šialenom náraste ceny, keď spoločnosť AAPL dosiahla v polovici roka 2020 hodnotu 499,23 USD za akciu, predstavenstvo spoločnosti schválilo ďalšie rozdelenie, a to 1:4 v auguste 2020. To viedlo k zníženiu ceny akcií na 127,58 USD 31. augusta 2020. Vďaka tomuto nedávnemu rozdeleniu je cena akcií spoločnosti Apple atraktívnejšia pre nových a menej majetných investorov.

Zaujímavosti o akciách Apple

Apple je prvou americkou spoločnosťou, ktorej hodnota dosiahla 1 bilión dolárov (tisíc miliárd!).
Hoci sa časy zmenili a Apple už nie je takým neobjaveným klenotom medzi investormi ako kedysi, stále je najväčšou spoločnosťou na svete podľa trhovej kapitalizácie.

Zoberte si, že investor, ktorý v roku 1999 investoval do akcií spoločnosti Apple len 1 000 USD, by dnes mal majetok v hodnote 430 000 USD. Takýto výnos je viac než skvelý!

Záver – je teraz správny čas kúpiť akcie spoločnosti Apple? Má to ešte vôbec kam rásť ?

Spotrebitelia produktov Apple naďalej dokazujú, že nemajú žiadny problém platiť vysoké ceny za ich prémiové produkty napriek nepriaznivým ekonomickým podmienkam. Spoločnosť Apple sa nevzdala ani svojich slávnych produktov, ako je smartfón Apple, a robí pokroky v oblasti streamovania digitálneho obsahu a televízie. Ďalej môžeme očakávať prevratné produkty v oblasti virtuálnej reality, zrejme príde na trh aj elektrické auto Apple či prienik firmy do oblasti zdravotníctva ktorý naznačil vlani CEO Tim Cook vo svojom rozhovore.  Firma má teda kam rásť aj napriek vysokej súčasnej hodnote.