Obchodovanie na burze pre začiatočníkov: Všetko čo potrebujete na začiatok vedieť!

obchodovanie na burze

Aj Vás zaujíma obchodovanie na burze ? V tomto článku sa dozviete ako na to!

Čítajte ďalej.

Ako funguje burza

Na burze sa stretáva ponuka voľných peňazí, ktorý chcú investori  zhodnotiť, a dopyt po tomto kapitále od firiem, ktoré sú kótované na burze a potrebujú získať dodatočný kapitál napríklad k expanzii na nové trhy a podobne.

Spoločnosti niekedy potrebujú navýšiť svoj základný kapitál. Od banky by dostali len úver,  zameriavajú sa preto na získanie kapitálu od investorov a najlepším miestom k tomu je burza a kapitálový trh. Spoločnosti na akciovom trhu emitujú nové akcie pre investorov, ktorí akcie nakupujú a získajú tým podiel na budúcich ziskoch spoločnosti (dividendy).

Akciový trh tiež spája tisíce investorov z celého sveta, ktorí chcú predať svoje cenné papiere a tých, ktorí chcú v tej chvíli nakúpiť. Ak sa dohodnú na cene, transakcia medzi nimi sa uskutoční. Do tejto skupiny budete patriť aj vy ak chcete nakúpiť akcie.

Celá transakcia sa uskutoční cez  obchodnú platformu a obchod je uzavretý v priebehu niekoľkých minút či hodín (v závislosti na ponuke a dopyte).

Čo všetko sa dá na burze obchodovať

 1. Akcie – viac o obchodovaní s akciami
 2. Dlhopisy ktoré vydávajú firmy alebo vlády jednotlivých štátov (aj Slovensko)
 3. ETF – tu nájdete viac o ETF fondoch
 4. Futures kontrakty na komodity (ropa, zlato, meď, plyn, elektrina a iné)
 5. Opcie 
 6. Investičné certifikáty

Forex a Kryptomeny nie sú súčasťou centralizovanej burzy! Obchodujú sa decentralizovane teda len ľudia medzi sebou bez burzy.

Najvýznamnejšie burzy na svete

 • NYSE (New York Stock Exchange) 
 • NASDAQ – americká technologická burza (Microsoft, Apple, Intel, Cisco …)
 • EURONEXT – najväčšia európska burza ktorá sídli v Amsterdame, Bruseli
 • London Stock Exchange – môžete nakúpiť akcie britských firiem
 • Deutsche Borse vo Frankfurte – obchodujú sa hlavne nemecké akcie
 • Japan Exchange Group – Japonsko
 • Shanghai Stock Exchange – Čína
Wall Street
Slávny Wall Street – NYSE – New York Stock Exchange

Ako obchodovať na burze

 1. Rozhodnite sa koľko peňazí chcete investovať
 2. Nájdite si brokera
 3. Otvorte si obchodný účet
 4. Otestujte ho s virtuálnymi peniazmi /demo/
 5. Vložte si peniaze
 6. Študujte, študujte a skúšajte

Rozhodnite sa koľko plánujete investovať. Suma záleží od toho ako ste na tom finančne samozrejme, a aj od toho aké investičné ciele sledujete. Pokiaľ budete obchodovať CFD kontrakty, budete môcť použiť páku, potom potrebujete od 200€ viac, pokiaľ bez páky skutočné akcia potom rátajte s tisícmi eur, samozrejme investovať môžete priebežne.

Najprv sa musíte rozhodnúť , ktorú obchodnú platformu chcete použiť. Je to základ, pretože výber kvalitnej platformy zvyšuje vaše šance že zarobíte, výber zlého brokera bude znamenať že nielen že nezarobíte, ale môžu vám robiť problémy, že vám napríklad nevrátia ani počiatočnú investíciu.

…výber kvalitnej obchodnej platformy zvyšuje vaše šance že zarobíte, výber zlého brokera bude s istotou znamenať veľké problémy!

Otvorenie obchodného účtu (veľmi dôležité!!)

Po výbere platformy je čas otvoriť si obchodný účet. Po prechode na webovú stránku brokera sa môžete zaregistrovať zadaním osobných údajov. Mali by ste pamätať na to, že zadané údaje musia byť  správne, keďže ide o finančnú investíciu a broker, ktorý zriaďuje obchodnú platformu si bude overovať tieto údaje tak, že mu poskytnete oskenovanú kópiu občianskeho (alebo pasu) a nejakého dokladu kde je vidno vašu adresu trvalého pobytu (napríklad účet za mobil,internet alebo elektrinu či plyn).

Adresa trvalého pobytu, ktorú uvediete pri otvorení obchodného účtu sa musí zhodovať s adresou na vašich účtoch. Vyžaduje to celoeurópsky zákon proti praniu špinavých peňazí, nemusíte mať teda obavy.

Prevod peňazí na obchodný účet

V tomto okamihu je možné vkladať peniaze na obchodný účet: zvyčajne je to možné pomocou rôznych spôsobov, ako je bankový prevod, kreditná či platobná karta VISA Maestro MasterCard, Paypal, Skrill alebo pomocou podobných platobných systémov. Mali by ste pamätať na to, že ak hodláte obchodovať akcie cez CFD kontrakty, plne Vám postačí prvá investícia rádovo v stovkách eur a môžete začať obchodovať na akciovom trhu. Zvyčajne postačí iba 200 až 400 eur.

Ak chcete investičný účet bez páky (teda nie CFD) treba si pripraviť tisíce až 10000€ ako prvotnú investíciu.

CFD urobili investovanie na burze skutočne jednoduchým a z finančného hľadiska dostupným skoro pre každého. Ak na kapitálovom trhu s veľkými ziskami investovali v minulosti len veľmi bohatí ľudia, teraz na vstup postačí len pár sto eur.

Demo účet

Tí z Vás, ktorí začínajú na burze prvýkrát, by mali určite začať najprv s demo účtom: všetky najlepšie platformy, ktoré sme uviedli, ponúkajú neobmedzený demo účet, bezplatne a bez časových obmedzení. Demo je simulácia, ktorá vám umožní investovať na burze s virtuálnymi peniazmi. Dostanete ho úplne automaticky po otvorení zdarma účtu a zvyčajne je tam nahratých virtuálnych $10000 s ktorými môžete začať obchodovať.

Začať s demom je nevyhnutné, pretože zaručuje možnosť testovania a akumulácie skúseností bez akéhokoľvek rizika straty.

Medvede a býci sú symbolom klesajúceho a rastúceho trhu

Dôležité výrazy burzových obchodníkov ktorým musíte porozumieť!

Je dôležité pamätať na to, že ak chcete úspešné rozbehnúť obchodovanie na burze, budete si musieť  naštudovať základnú burzovú terminológiu a pochopiť ako fungujú obchodné príkazy.

Všetko dôležité sa dozviete nižšie v tomto článku…


Dva hlavné typy obchodov ktoré môžete otvoriť

 • LONG – tzv. dlhá pozícia je to keď nakupujete akcie s tým že porastú (toto robí väčšina obchodníkov)
 • SHORT – tzv. krátka pozícia (alebo aj „ísť na krátko“) znamená špekulovať na pokles akcií a využíva sa na zarábanie počas tzv. medvedieho trhu keď trhy padajú

Trhové obchodné príkazy

 • MARKET BUY / SELL

Trhová objednávka je cieľom okamžite kúpiť alebo predať za aktuálnu trhovú cenu. Tento typ príkazu zaručuje, že objednávka bude vykonaná, ale nezaručuje vykonanie ceny. Trhový príkaz vo všeobecnosti vykoná nákup za cenu v blízkosti aktuálnej trhovej cenovej ponuky.

Napríklad: Otvoríte si platformu, vidíte že cena akcií GOOGLE práve poklesla na hodnotu $100 za kus tak sa rozhodnete ich v tom momente nakúpiť, zadáte teda trhový príkaz na nákup BUY. V niektorých prípadoch už nemusí byť na trhu dosť voľných akcií za $100 najmä ak cena začala znovu stúpať, a systém môže nakúpiť aj za $101, $102 a podobne, proste za aktuálnu trhovú cenu.

 • LIMIT

Limitná objednávka je objednávka na kúpu alebo predaj cenného papiera za konkrétnu cenu alebo vyššiu. Príkaz Buy limit môže byť vykonaný iba na limitnej cene alebo nižšej a príkaz na predaj limitnej objednávky môže byť vykonaný iba pri limitnej cene alebo vyššej.

Napríklad: Nastavíte si že predáte svoje akcie GOOGLE ak cena dosiahne $110 za akciu a predáte so ziskom. Nemusíte tak sedieť za počítačom a čakať až pôjde cena hore na $110.

 • STOP LOSS

Príkaz stop, označovaný aj ako príkaz stop-loss, je príkaz na kúpu alebo predaj akcií, keď cena akcie dosiahne zadanú cenu, príkaz Stop sa stáva trhovým objednávkou a príde k predaju.

Napríklad: Máte akcie firmy XY momentálne je cena 100€ za kus a vy nastavíte stopku na 50€ lebo to je maximálna úroveň straty ktorú ste ochotní akceptovať v prípade pádu ceny.


Najlepšie knihy o burze ktoré Vám odporúčam

 • #1 – Trading in the Zone od Mark Douglas
 • #2 – Trading je Byznys od Joe Ross
 • #3 – Inteligentný Investor od Benjamin Graham

Burzové obchodné stratégie

Rozdiel medzi investormi a obchodníkmi akcií je ten, že obchodníci držia pozície otvorené krátku dobu, zatiaľčo investori celé roky či desaťročia.

Toto sú hlavné obchodné stratégie:

Daytrading (intradenné obchodovanie)

Intradenným obchodníkom sa hovorí po anglicky „daytraders“ a stragégii sa hovorí daytrading. Zvyčajne nedržia pozície otvorené cez noc. Otvárajú a zatvárajú pozície v ten istý deň. Táto stratégie si vyžaduje  dôkladnú pozornosť a riadenie svojich pozícií, takže denné obchodovanie je obvykle povolaním na plný úväzok, ktoré Vám dôrazne neodporúčam! Je to náročné na psychiku.  Denné obchodovanie je často vnímané ako najrizikovejší obchodný štýl.

Swing trading

Swing trader drží pozície otvorené od niekoľkých dní až do niekoľkých týždňov. Swing trader zvyčajne trávi niekoľko hodín denne hľadaním príležitostí a riadením pozícií. Swingové obchodovanie môžu robiť začiatočníci až po pokročilých. Na určenie vstupu a výstupu z pozícií sa používa technickú analýza (akciové cenové grafy).

Pozičné obchodovanie

Poziční burzoví obchodníci držia pozície od týždňa až do niekoľkých mesiacov a je to pravdepodobne najbežnejšia a zároveň najefektívnejšia stratégia.

Obchody sú zvyčajne v smere trendu, a riadime sa heslom „Trend je tvoj priate“ (Trend is your friend).

Napríklad nákup podhodnotených akcií je vhodnou stratégiou pri pozičnom obchodovaní. Systémy pozičné obchodovanie sú zvyčajne omnoho jednoduchšie než  systémy na daytrading a implementácia trvá asi 30 minút denne.

Využíva sa fundamentálna analýza a dlhodobé až strednodobé trendy (rast alebo pokles ceny).


Burza a dane v SR

Fyzické osoby (FO)

Predpokladáme že ste fyzická osoba a nie firma, preto sa pozrieme na zdaňovanie FO:

Príjmy FO z príjmov z obchodovania na burze sa zdaňujú v daňovom priznaní v nasledujúcom roku sadzbou 19%. Pokiaľ vaše príjmy za kalendárny rok             presiahnu 35 022,31 Eur potom ich zdaníte až 25% sadzbou.

Na svoje si príde aj vaša zdravotná poisťovňa, ktorá bude chcieť 14%. Nedoplatok vám našťastie sama vypočíta v tzv. ročnom zúčtovaní zdravotných odvodov.

Výnimka :

Tzv. časový test sa uplatňuje na akcie!

Príjmy z akcií ktoré sú obchodované na regulovanej burze a držané fyzickou osobou po dobu viacej ako 1 roka sú oslobodené od dane aj od zdravotných odvodov!

Firmy (sročka alebo akciovka)

Pokiaľ ste pokročili až sem a založili ste si firmu na obchodovanie, gratulujeme Vám!

Tu je zdaňovanie jednoduchšie, keďže firmy zdaňujú všetky výnosy sadzbou 21%. Výnimku časového testu si nemôžu uplatniť.

Upozornenie: Toto je informačný článok, ohľadne zdanenia vašich príjmov vám doporučujeme nechať si poradiť od certifikovaného daňového poradcu! Nevyplňujte svoje daňové priznanie na základe tohto článku, čísla sa neustále menia a aj vaša situácia je individuálna!!!