10 Najlepších ETF Fondov v roku 2024 (Porovnanie a recenzie)

Tu je porovnanie najlepších ETF fondov pre slovenských investorov:

Názov ETF Popis Burzový indexSkratka ISIN kód u brokeraRočný poplatok fondu (TER)
iShares Core MSCI World UCITS ETF1600 blue chips svetových firiemMSCI WorldIWDAIE00B4L5Y9830,25%
iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)500 blue chips firiem USA S&P500SXR8IE00B5BMR0870,07%
iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc)100 Technologických firiem USANASDAQ 100SXRV, CNDXIE00B53SZB190,33%
Vanguard FTSE All-World UCITS ETF USD Acc1300 "blue chips" a mid-cap + rozvíjajúce sa trhyFTSE All-WorldVWCEIE00BK5BQT800,22%
iShares Physical Gold ETCFyzické zlatoSpotová cena zlataIGLNIE00B4ND36020,12%
SPDR S&P 400 US Mid Cap UCITS ETFStredne veľké USA firmyS&P400SPY4IE00B4YBJ2150,30%
Fidelity Global Quality Income UCITS ETF134 velkých a stredných firiem USA, Europa a AziaFidelity Global Quality IncomeFGEQIE00BYXVGZ480,40%
iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITSRozvíjajúce sa trhyMSCI Emerging MarketsIMIM IE00BKM4GZ660,18%
Amundi Index JP Morgan GBI Global Govies UCITS ETFSvetové dlhopisy JP Morgan Government Bond GlobalGGOVLU14370162040,20%

1. iShares Core MSCI World UCITS ETF

Najlepší ETF Fond je iShares Core MSCI World UCITS ETF a to najmä vďaka silnej diverzifikácií, veľmi nízkemu ročnému poplatku a vysokej likvidite.

Investovaním do iShares Core MSCI World UCITS ETF  v podstate kopírujete výkon MSCI Indexu Globálnych akcií.

Ako investor tým pádom participujete na výkone viac než 1600 firmách z celého vyspelého západného sveta.

iShares (správca fondu je firma Blackrock) ponúka u brokerov tento indexový fond pod označením buď IWDA alebo SWDA a je samozrejme emitovaný v euro mene a dostupný na europskych burzách.

Mnoho pasívnych investorov ktorí sa nechcú venovať investovaniu mnoho času, má vo svojom portfóliu práve akciový iShares Core MSCI World UCITS ETF pretože je lacný, likvidný a diverzifikuje riziko až na 23 krajín z USA, Japonska, EU, Británie, Austrálie atď. Akumuluje (nevypláca) dividendy.

Navyše sa dá kúpiť za euro menu a ročný poplatok je iba 0,20% a fyzicky replikuje MSCI index. Nezahŕňa rozvíjajúce sa krajiny tzv. emerging markets.

Historické výnosy MSCI indexu globálnych akcií za posledných 49 rokov

msci index historicke udaje

2. iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)

Tento veľmi obľúbený ETF fond je akousi európskou verziou slávnych amerických fondov známych ako SPY.  Tie sa v Európe už nedajú kúpiť, dajú sa nakúpiť iba UCITS verzie.

Fond nájdete u svojho brokera pod označením SXR8 a je emitovaný v euro mene.

Investovaním do tohto ETF fondu získate vynikajúcu diverzifikáciu medzi 500 najväčších amerických spoločností . Najväčší podiel v indexe tvoria firmy ako Apple, Amazon, Microsoft, Google, META, Tesla a Berkshire. Ďalej americké banky ako JP Morgan a stovky ďalších spoločností.

Toto ETF je pre tých investorov, ktorí vsádzajú na rast Amerického hospodárstva a radi by kúpili celý americký trh blue chips akcií a viac neriešia.

V USA je to najpopulárnejší ETF, hoci oni zvyknú investovať do americkej verzie SPY od firmy SPDR ktorá u nás nie je dostupná.

Ročný poplatok je iba 0,07% čiže napríklad 7€ poplatok z investície napríklad 10000€.

Fond akumuluje dividendy firiem, nevypláca ich ale reinvestuje o čo viac potom rastie jeho cena a vy nemusíte platiť daň z dividend.

3. iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc)

Tento fond je zameraný na kopírovanie ceny indexu NASDAQ 100.

Je to vysoko rastový fond ktorý v poslednom desaťročí čo sa týka výnosov vysoko prekonával S&P 500.

Pokiaľ veríte že technologické firmy porastú aj naďalej, tento fond je pre vás.

Investovaním do tohto fondu vkladáte svoje peniaze do 100 najväčších technologických spoločnosti USA, okrem toho sa v indexe nachádzajú aj veľké farma firmy ako Pfizer, Moderna a napríklad aj reťazce ako COSTCO či potravinárske firmy PEPSI.

NASDAQ 100 neobsahuje banky, tie nájdete v S&P 500 ktorý je konzervatívnejší.

Tento fond  je vhodný pre tých investorov, ktorí by radi investovali no nevedia sa rozhodnúť či a akú časť peňazí investovať do Amazonu, Meta, Google, Tesla, Microsoft či Apple a chcú kúpiť všetko naraz a neriešiť to.

Takisto ako predošlé dva fondy, ani tento nevypláca dividendy (reinvestuje ich), to viac vám narastie jeho hodnota.

Ročný poplatok je trochu vyšší 0,20% p.a. ale nie je to nič hrozné, hlavne ak vezmeme do úvahy že techno firmy vždy rastú trochu viac než zvyšok trhu, teda teoreticky sa vám to vráti na vyšších výnosoch.


Čo je ETF ?

ETF v angličtine znamená „Exchange Traded Funds„. ETF fondy sú voľne obchodovateľné na burze. ETF-ká sú tvorené akciami firiem z rôznych sektorov. Investori si ich obľúbili, pretože im šetria čas a poplatky. V rámci jedného ETF môžete mať naraz zainvestované do stoviek či desiatok firiem!

V minulých článkoch sme si predstavili základy obchodovania na burze a obchodovania s akciami. To predstavuje jednu z najlepších možností dlhodobého zhodnocovania finančných prostriedkov. Avšak skladanie akciového portfólia po jednotlivých tituloch je však po časovej a vedomostnej stránke relatívne náročné.

Čo robiť v prípade, ak na výber a sledovanie jednotlivých titulov nemáte čas, prípadne sa Vám akcie po jednom vyberať nechce?

Odpoveďou môžu byť práve tzv. pasívne investovanie do ETF.

Ako nakupovať ETF

Fondy ETF môžete pomerne jednoducho kúpiť priamo prostredníctvom akciového brokera.

Na obchodnej platforme vyhľadáte ISIN alebo ticker (pozri tabuľku vyššie), vyberiete počet jednotiek akcií ktoré chcete nakúpiť a zadáte príkaz BUY.

Nákup ETF je bez pákového efektu, čo znamená, že na nákup 1 akcie ETF v hodnote napríklad 300 EUR budete potrebovať 300 EUR na obchodnom účte u makléra.

ETF a poplatky

Poplatok účtuje spoločnosť, ktorá fond spravuje, napríklad v prípade fondov iShares je to spoločnosť BlackRock. Poplatok sa automaticky odpočíta raz ročne, nemusíte robiť nič. Hodnota 1 akcie ETF sa znižuje o výšku poplatku.

Prečo sú ETF fondy obľúbené u pasívnych investorov

Pretože pri investovaní do ETF fondov, investor nemusí strácať čas analýzou akcií konkrétnych firiem a neustálym nakupovaním a predávaním. Stačí vám každý mesiac kúpiť za určitú čiastku a nemusíte sa o nič viac starať. Maximálne môžete ak chcete ovšem, povedzme raz za rok svoje ETF portfólio rebalansovať (nie je to nutné).

Ako funguje investovanie do ETF fondov

ETF fondy predstavujú akési koše akcií s vopred danou štruktúrou firiem.

Ako príklad si môžeme uviesť ETF fond, ktorý nakupuje akcie technologických spoločností z indexu NASDAQ100.

Do tohoto ETF fondu môžete investovať ak veríte, že technologické spoločnosti majú pred sebou žiarivú budúcnosť, ale neviete ktorú konkrétnu akciu si máte vybrať.

Ak zase naopak veríte bankovému sektoru, môžete si kúpiť napríklad bankové ETF.

V dnešnej dobe existuje naozaj široká ponuka týchto inštrumentov s výhodnou poplatkovou štruktúrou. Okrem sektorových ETF však existujú aj menej známe fondy, ktoré investujú do komodít, či prostredníctvom dlhopisov.

Takéto fondy však nemusia odzrkadľovať náladu iba v jednom sektore. Existujú aj ETF, ktoré kopírujú trh ako celok. Takéto ETF vo veľkej väčšine času rastú a pri postupnom dokupovaní predstavujú ideálny inštrument, na dlhodobé investovanie. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že ak rastú svetové akcie tempom 5% ročne, bude takýmto tempom rásť aj príslušné ETF.

Medzi najobľúbenejšie ETF dlhodobo patria tie americké a napríklad ETF kopírujúce najznámejší akciový index S&P 500  rastie v priemere o viac ako 7% ročne. Približne týmto tempom rastie americký akciový index už viac ako 100 rokov. Práve investovanie formou takéhoto inštrumentu predstavuje z nášho pohľadu pre väčšinu klientov najlepšiu možnosť, ako z hľadiska času, tak aj z hľadiska diverzifikácie či výnosu.

Pasívne ETF prekonávajú svojou výkonnosťou až 85% – 90% aktívne riadených fondov!

Okrem amerických ETF kopírujúcich akciové indexy existujú aj také, ktoré kopírujú napríklad nemecké akcie, európske akcie, čínske akcie či akcie z celého sveta. Pre tých, ktorí chcú viac zariskovať dnes existujú aj schválené bitcoinové ETF.

Money Management (riadenie finančných prostriedkov) pri postupnom nakupovaní je veľmi jednoduchý a existuje veľká šanca, že v dlhodobom horizonte bude táto stratégia úspešnejšia, ako keby ste peniaze zhodnocovali prostredníctvom bankových fondov.

Podľa rôznych zdrojov takéto pasívne investovanie prostredníctvom indexových ETF prekonávajú svojou výkonnosťou 85 – 90% aktívne riadených fondov, do ktorých môžete vložiť svoje finančné prostriedky. Ďalšími výhodami sú schopnosť pružne vkladať či vyberať finančné prostriedky, veľmi nízke poplatky a možnosť sledovať aktuálny stav svojho portfólia.

Výhodou ETF fondov je aj to, že si naozaj doslova každý nájde to, čo mu vyhovuje. Ak by investor vyhľadával extrémne rizikové investície s veľkým potenciálom v určitých sektoroch (umelá inteligencia, legálne výrobky z marihuany, umenie, drahé alkoholické nápoje atď.), tak vždy dokáže nájsť aj indexové fondy, ktoré do takýchto spoločností investujú. Ak na druhú stranu niekto preferuje menej rizikovú možnosť investície s vysokým dividendovým výnosom, môže zvoliť napríklad indexové fondy zamerané na telekomunikácie.

Veľmi obľúbenými sú tiež aj realitné ETFká, prostredníctvom ktorých môžete aj s malými sumami investovať do realít bez negatív, ktoré so sebou štandardne prinášajú. Tými môžu byť veľmi malá likvidita, či vysoké náklady spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti. Takýmto spôsobom dokážete moderne investovať do realitného trhu.

ETFká teda predstavujú veľmi výhodný produkt, ktoré môže smelo konkurovať klasickým bankovým podielovým fondom. Tie sú v porovnaní s indexovými fondami omnoho drahšie, a z nášho pohľadu prinášajú pre klientov podielové fondy iba nevýhody (vyššie poplatky na vstupe do podielového fondu, za správu a nakoniec každoročne ešte zdanenie ziskov zrážkovou daňou 19%). Práve z tohto dôvodu môže byť investovanie prostredníctvom ETF vhodnou voľbou aj pre Vás.

Najlepší broker 2023
Kvalitný forex broker
9.8
 • Najlepší broker na FOREX + AKCIE + KRYPTOMENY
 • Minimálna investícia pre otvorenie účtu 10€  
 • Skutočné Akcie USA/Európa/UK/Japonsko bez poplatku
 • ETF Fondy bez poplatku
 • Regulovaný Národnou Bankou Slovenska 
 • Platforma xStation je v slovenskom jazyku
 • Funguje pre PC, iOS Apple, Android
 • Priemerný forex spread od 0,8 Pip
 • 46 menových forex párov
 • CFD Akcie s pákou 1:5
 • Viac ako 2000 akcií z búrz po celom svete
Rizikové upozornenie: Na 72% CFD účtov retailových obchodníkov došlo k vzniku straty.

Do ktorých ETF fondov investovať

Predpokladajme, že sa zaujímate o pasívne investovanie typu „set and forget“ teda nakúp a o viac sa nestaraj.

Ak premýšlate do ktorých ETF fondov investovať, všetko záleží najmä od vašej averzie voči riziku.

Veľmi obľúbené sú portfóliá 80/20 čo znamená že akciové fondy budú tvoriť 80% vášho portfólia a 20% budú dlhopisové na zmiernenie negatívneho dopadu v prípade poklesu akcií.

Mali by ste si ujasniť aj či chcete kótované v EURO mene (výhodné pre našinca pretože vás ochraní proti tzv. kurzovému riziku) alebo v USD.

Našinec môže investovať len do fondov, ktoré sú určené pre EÚ investora. To znamená že v v názve fondu musí byť napísané „UCITS“. Ide o ďalšie regulačné opatrenie EU, tým pádom nemá náš investor prístup k niektorým americkým indexom od Vanguardu, ktoré sú omnoho lacnejšie než európske.

Odporúčame vždy nakúpiť fondy ktoré fyzicky investujú priamo do konkrétnych aktív ako sú akcie či dlhopisy (teda nie cez deriváty). Vhodné je vyberať fondy ktoré sú v EURO mene a nevyplácajú dividendy ale ich reinvestujú (odpadá problém so zrážkovou daňou).

MSCI index globálnych akcií – historicke udaje – zdroj tabuľky: Peniazesucas.sk

Užitočné pravidlá pre investovanie do ETF fondov

 1. Nakupujte pravidelne, najlepšie každý mesiac nejakú sumu napr. 100€
 2. Vyberajte také ktoré majú nízke poplatky max. 0,3% ročne
 3. Likvidné t.j. od kvalitného emitenta napríklad iShares (Blackrock), Vanguard, Amundi atď.
 4. Emitované v EURO mene aby ste sa vyhli problémom s kurzom voči USD
 5. Dividenda reinvestovaná – t.j. fond o dividendu automaticky navýši kurz a vy sa nemusíte o nič starať.

Napríklad európski investori ktorých investičný horizont je 15 rokov a viac a chcú riskovať a teda chcú mať zastúpenie 100% akciové fondy a 0% dividendové, si môžu zabezpečiť dobrú diverzifikáciu a stačí im investovat čisto len do IWDA fondu ktorý má v portfóliu trhy USA aj Európy.

Americkí pasívni investori zasa vo veľkom investujú do S&P500 (Na Youtube nájdete videá o SPY indexe. Tento je veľmi obľúbený aj v Európe. U nás v EÚ ho nájdete pod skratkou CSPX alebo ISHARES CORE S&P 500 UCITS ETF USD.

Kedže existuje veľké množstvo inštrumentov, mnoho našich čitateľov stojí pred zložitou otázkou, ako nájsť správne ETF.

Ako porovnávať ETF medzi sebou

Pokiaľ si chcete zostaviť svoje portfólio a nestačí vám investovať do jedného fondu, napríklad do CSPX čo je europska verzia SPY fondu SP500, alebo IWDA alebo EQQQ – európska verzia NASDAQ 100.

V takom prípade si určite kladiete otázku ako ich medzi sebou porovnávať ktorý indexový fond je pre vás najlepší.

Najlepšia webstránka kde sa dajú porovnávať indexové fondy je stránka justetf.com

Toto sledujte, keď budete porovnávať indexové fondy medzi sebou:

 • Mena v ktorej je indexový fond predajný – najlepšie je nakupovať v mene EURO
 • Dividend – či fond vypláca dividendy alebo nie.  Ak vypláca tak má napísané Distributed, ak nevypláca tak má v tejto kolonke napísané Accumulating. Osobne preferujem fondy, ktoré nevyplácajú teda akumulujú dividendy a tým pádom mi odpadá problém s daňami.
 • Fees – ročné poplatky v %
 • Listing – uvádza na ktorej burze ho môžete nakúpiť (najčastejšie kupujete v € mene na Euronext Amsterdam, v Miláne alebo cez Euronext Paríž) – ako občan EÚ už nenakúpite indexy cez americkú burzu ale len UCITS verzie amerických fondov, cez horeuvedené burzy so sídlom v EÚ.
 • Returns – výnosnosť fondu v %
1.krok – porovnávanie indexových ETF fondov – kliknite na obrázok pre zväčšenie
2.krok – porovnávanie indexových ETF fondov – kliknite na obrázok pre zväčšenie

Nevýhody investovania do indexových fondov

Nie je ich veľa ale spomeňme aspoň tie najdôležitejšie:

 • ste pasívny investor, nemáte ako ovplyvniť zloženie indexu, pretože firmy do burzového indexu vkladá jeho správca
 • kurzové riziko – drvivá väčšina ETF je emitovaných správcami z USA ako sú firmy Vanguard, iShares Blackrock, Invesco  a podobne. Tým pádom sú oceňované v USD a aj keď si kúpite ich európsku verziu ocenenú v eurách, tak tá sa odvíja od USD ceny + výmenný kurz EURUSD. Dá sa síce kúpiť aj zahedžovaný na eurá, ale ten sa z dlhodobého hľadiska nevypláca.
 • poplatky – síce poplatky správcovi indexového fondu sú smiešne a extrémne nízke v porovnaní s podielovými fondami, no ak by ste kúpili len akcie  firiem, neplatili by ste poplatky žiadne.. Tu sa ale dostávame k problémy vyberania tých správnych „akcií“, čo je ťažká úloha skôr pre manažérov fondov a nie pre pasívnych investorov. Je dokázané že väčšina manažérov aktívnych podielových fondov nedokáže čo do výkonnosti svojho portfólia poraziť ročný výnos samotného indexu!
 • investovaním do indexu zvyšujete cenu všetkých firiem, ktoré sú v indexe, napríklad aj tých, ktoré sa nesprávajú ekologicky a zvyšujú CO2 v atmosfére a podobne
 • investovaním do indexu dávate ešte väčší vplyv najväčším svetovým ETF správcom ako sú firmy Vanguard a BlackRock či Invesco, ktorí majú už dnes veľkú moc a vplyv a môžu ovplyvňovať správcov burzových indexov. Správcovia si môžu diktovať podmienky, ktoré firmy pridať a ktoré z indexu vyhodiť.

Poplatky v indexových fondoch

Poplatkom sa na finančnom trhu nevyhnete, výnimkou nie sú ani indexové fondy, ale našťastie je štruktúra poplatkov pomerne jednoduchá a transparentná.

Poplatok brokerovi za každý jeden obchod (nákup či predaj)

V prvom rade zaplatíte svojmu brokerovi pri nákupe fondov a to približne 0,1% z objemu investície, minimálne však nejakých 6€ (záleží od brokera). Preto sa oplatia kupovať relatívne vyššie objemy. Taktiež je možné že budete platiť nejaké poplatky pri výbere peňazí, v každom prípade ide o relatívne nízke poplatky v porovnaní napríklad s bankovými podielovými fondami, kde platíte každoročne manažérov a správu a vstupné a výstupné poplatky. Takisto niektorí brokeri ako napríklad Interactive Brokers účtujú poplatky na neaktivitu na účte, ale určite nejde o nejaké horibilné sumy.

Porovnajte si poplatky v našom porovnaní akciových brokerov .

Poplatok správcovi fondu, ktorý platíte na ročnej báze

V druhom rade, platíte ročne poplatky konkrétnemu zahraničnému správcovi ktorý daný fond spravuje. Poplatky sa líšia a sú zhruba v rozsahu od 0,07% za tie najlacnejšie až po 0,30% ročne.


ETF fondy a dane na Slovensku

Každého investora určite ihneď napadne otázka: „Musím zdaniť zisky z mojej investície?„.

Máme pre vás jednu dobrú a jednu zlú správu.

Tá dobrá správa je, že pokiaľ sú vaše cenné papiere, obchodované na niektorej regulovanej burze a mali ste ich v držbe viac ako 1 rok, potom výnos z ich predaja je v SR oslobodený od dane!

Horšie je, ak vám spoločnosť vyplatila dividendy (áno niektoré fondy vyplácajú dividendy), potom je to už trochu komplikovanejšie.  Väčšinou vám zdaní dividendu priamo pri zdroji zrážkou už priamo fond a vy už nemusíte nič riešiť, ale niekedy si to musíte ošetriť sami. Ďalšia vec je, či je fond americký, potom vám dividendu automaticky zdaní až 30%, ak ste brokerovi dopredu doručili oznámenie že nie ste US občan (treba formulár W8BEN )a nemáte tam pobyt, potom je zrážková US daň okolo 15%.

Treba si pre istotu všetko dopredu zistiť u brokera, aby ste potom neboli prekvapení. Je otázne či už pri zdroji zdanené dividendy treba alebo netreba uvádzať v SR vo svojom Daňovom priznaní.

Bližšie sa daniam venujeme v návode na obchodovanie na burze.

Cez koho investovať do ETF – najlepší brokeri! 

Broker je vaším partnerom pri vstupe na burzu a funguje ako medzičlánok medzi vami ako investorom a správcom daného ETF fondu. Dôležité aby bol licencovaný (napr. ako obchodník s cennými papiermi) a poistený pre prípad úpadku, sprenevery a podobne. Dobré poistenie kryje klienta aj do výšky milióna eur.

Samozrejme ich poistenie neochráni voči poklesu vašu investíciu v dôsledku pádu cien, alebo v dôsledku zlej investičnej stratégie. Uloženie peňazí klientov na oddelených bankových účtoch, teda oddelene od peňazí spoločnosti je dnes u licencovaných brokerov samozrejmosťou.

Prečítajte si aj: Porovnanie brokerov pre investovanie do akcií

Ak máte v SR trvalý pobyt, máte na výber:

 1. XTB – na Slovensku veľmi známy X-Trade Brokers (min.odporúčaná investícia od 400€)
 2. eToro – najväčšia sociálna obchodná sieť na svete, (minimálna investícia od 50€)
 3. Lynx Broker  (min. vstupná investícia 4000 €)
 4. Interactive brokers (minimálna investícia 10.000€)

Existujú aj iné menšie spoločnosti ako FIO Bank, Patria-Direct.cz ale tie v podstate neponúkajú nič navyše oproti horeuvedeným brokerom, a navyše vyžadujú viesť účet v českých korunách čo je pre Slováka nevýhodné, najmä kvôli kurzovému riziku pri poklese CZK voči Euru.

Tento článok nie je investičným poradenstvom, nie sme broker ani investičný poradca. Tento článok má slúžiť len pre Vaše vzdelávacie účely! Investovanie obnáša vysoké riziko straty kapitálu.

Marian Marek
Marian Marekhttps://www.forexobchodnik.sk
Od roku 2013 vediem stránku ForexObchodnik.sk, ktorá bola citovaná vo významných slovenských ekonomických magazínoch ako je TREND, Hospodárske Noviny, Zoznam.sk, eZisk a ďalšie. Vyštudoval Fakultu managementu UK odbor financie a marketing. Email Kontakt: marian@forexobchodnik.sk