Čo sú ETF FONDY ? – Ktoré kúpiť – Dane a Poplatky – Najlepší Brokeri

etf fondy

V minulých článkoch sme si predstavili základy obchodovania s akciami. To predstavuje jednu z najlepších možností dlhodobého zhodnocovania finančných prostriedkov. Avšak skladanie akciového portfólia po jednotlivých tituloch je však po časovej a vedomostnej stránke relatívne náročné.

Čo robiť v prípade, ak na výber a sledovanie jednotlivých titulov nemáte čas, prípadne sa Vám akcie po jednom vyberať nechce?

Odpoveďou môžu byť práve tzv. pasívne investovanie do ETF fondov. Prečo pasívne ? Pretože nemusíte strácať čas analýzou akcií konkrétnych firiem a neustálym nakupovaním a predávaním a stačí vám povedzme raz za rok portfólio rebalansovať.

Ako fungujú ETF fondy

ETF fondy predstavujú akési koše akcií s vopred danou štruktúrou. Ako príklad si môžeme uviesť ETF fond, ktorý nakupuje akcie technologických spoločností. Toto ETF si môžete kúpiť vtedy ak si myslíte, že technologické spoločnosti majú pred sebou žiarivú budúcnosť, ale neviete ktorú konkrétnu akciu si máte vybrať. Ak zase naopak veríte bankovému sektoru, môžete si kúpiť bankové ETF. V dnešnej dobe existuje naozaj široká ponuka týchto inštrumentov s výhodnou poplatkovou štruktúrou. Okrem sektorových ETF však existujú aj menej známe fondy, ktoré investujú do komodít, či prostredníctvom dlhopisov.

Takéto fondy však nemusia odzrkadľovať náladu iba v jednom sektore. Existujú aj ETF, ktoré kopírujú trh ako celok. Takéto ETF vo veľkej väčšine času rastú a pri postupnom dokupovaní predstavujú ideálny inštrument, na dlhodobé investovanie. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že ak rastú svetové akcie tempom 5% ročne, bude takýmto tempom rásť aj príslušné ETF. Medzi najobľúbenejšie ETF dlhodobo patria tie americké a napríklad ETF kopírujúce najznámejší akciový index S&P 500  rastie v priemere o viac ako 7% ročne. Týmto tempom rastie americký akciový index už viac ako 100 rokov. Práve investovanie formou takéhoto inštrumentu predstavuje z nášho pohľadu pre väčšinu klientov najlepšiu možnosť ako z hľadiska času, tak aj z hľadiska diverzifikácie či výnosu.

ETF prekonávajú svojou výkonnosťou až 85% – 90% aktívne riadených fondov.

Okrem amerických ETF kopírujúcich akciové indexy existujú aj také, ktoré kopírujú napríklad nemecké akcie, európske akcie, čínske akcie či akcie z celého sveta. Money Management (riadenie finančných prostriedkov) pri postupnom nakupovaní je veľmi jednoduchý a existuje veľká šanca, že v dlhodobom horizonte bude táto stratégia úspešnejšia, ako keby ste peniaze zhodnocovali prostredníctvom bankových fondov.

Podľa rôznych zdrojov takéto pasívne investovanie prostredníctvom indexových ETF prekonávajú svojou výkonnosťou 85 – 90% aktívne riadených fondov, do ktorých môžete vložiť svoje finančné prostriedky. Ďalšími výhodami sú schopnosť pružne vkladať či vyberať finančné prostriedky, veľmi nízke poplatky a možnosť sledovať aktuálny stav svojho portfólia.

Výhodou ETF fondov je aj to, že si naozaj doslova každý nájde to, čo mu vyhovuje. Ak by investor vyhľadával extrémne rizikové investície s veľkým potenciálom v určitých sektoroch (umelá inteligencia, legálne výrobky z marihuany, umenie, drahé alkoholické nápoje atď.), tak vždy dokáže nájsť aj indexové fondy, ktoré do takýchto spoločností investujú. Ak na druhú stranu niekto preferuje menej rizikovú možnosť investície s vysokým dividendovým výnosom, môže zvoliť napríklad indexové fondy zamerané na telekomunikácie.  Veľmi obľúbenými sú tiež aj realitné ETFká, prostredníctvom ktorých môžete aj s malými sumami investovať do realít bez negatív, ktoré so sebou štandardne prinášajú. Tými môžu byť veľmi malá likvidita, či vysoké náklady spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti. Takýmto spôsobom dokážete moderne investovať do realitného trhu.

ETFká teda predstavujú veľmi výhodný produkt, ktoré môže smelo konkurovať klasickým bankovým podielovým fondom. Tie sú v porovnaní s indexovými fondami omnoho drahšie, a z nášho pohľadu prinášajú pre klientov podielové fondy iba nevýhody (vyššie poplatky na vstupe do podielového fondu, za správu a nakoniec každoročne ešte zdanenie ziskov zrážkovou daňou 19%). Práve z tohto dôvodu môže byť investovanie prostredníctvom ETF vhodnou voľbou aj pre Vás.

Ktoré ETF kúpiť

Predpokladajme, že sa zaujímate o pasívne investovanie typu „set and forget“ teda nakúp a o viac sa nestaraj.

Ak premýšlate do ktorých ETF fondov investovať, všetko záleží najmä od vašej averzie voči riziku. Veľmi obľúbené sú portfóliá 80/20 čo znamená že akciové fondy budú tvoriť 80% vášho portfólia a 20% budú dlhopisové na zmiernenie negatívneho dopadu v prípade poklesu akcií.

Mali by ste si ujasniť aj či chcete kótované v EURO mene (výhodné pre našinca pretože vás ochraní proti tzv. kurzovému riziku) alebo v USD.

Odporúčame vždy nakúpiť fondy ktoré fyzicky investujú priamo do konkrétnych aktív ako sú akcie či dlhopisy (teda nie cez deriváty). Vhodné je vyberať fondy ktoré sú v EURO mene a nevyplácajú dividendy ale ich reinvestujú (odpadá problém so zrážkovou daňou).

Ilustračná tabuľka populárnych indexových fondov. Pozor toto nie je investičné poradenstvo!

Populárne sektory:Názov najpopulárnejšieho ETF fonduTicker pod ktorým fond nájdete u brokera
Svetové a USA akcie veľkých a stredných firiemiShares Core MSCI World UCITS ETFIWDA
Svetové a USA akcie - malé firmyVanguard FTSE Developed Europe UCITS ETFZPRS
EÚ akciový trhSPDR MSCI Europe UCITS ETFSPYE
EU vládne dlhopisyAmundi Index JP Morgan GBI Global Govies UCITS ETFGGOV
Realitný trh v EÚiShares PROP EUROIPRP
Rusko ??
Rozvíjajúce sa trhyLyxor ETF MSCI Emerging CountriesLEM

Kedže existuje veľké množstvo inštrumentov, budúci investor veľakrát stojí pred zložitou otázkou, ako nájsť správne ETF. Odpoveďou môže byť obchodná platforma xStation, ktorá poskytuje Skener ETF. V ňom si môžete filtrovať vybrané ETF a prehľadne nájsť základné informácie väčšiny najznámejších trhov.

etf skenner

Poplatky

Poplatkom sa na finančnom trhu nevyhnete, ale našťastie je štruktúra poplatkov pomerne jednoduchá a transparentná.

V prvom rade zaplatíte svojmu brokerovi pri nákupe fondov a to približne 0,1% z objemu investície, minimálne však nejakých 8€ (záleží od brokera). Preto sa oplatia kupovať relatívne vyššie objemy. Taktiež je možné že budete platiť nejaké poplatky pri výbere peňazí, v každom prípade ide o relatívne nízke poplatky v porovnaní napríklad s bankovými podielovými fondami, kde platíte každoročne manažérov a správu a vstupné a výstupné poplatky. Takisto niektorí brokeri ako napríklad Interactive Brokers účtujú poplatky na neaktivitu na účte, ale určite nejde o nejaké horibilné sumy.

V druhom rade, platíte ročne poplatky konkrétnemu zahraničnému správcovi ktorý daný fond spravuje. Poplatky sa líšia a sú zhruba v rozsahu od 0,12% za tie najlacnejšie až po 0,25%.

ETF fondy a dane

Každého investora určite ihneď napadne otázka: „Musím zdaniť zisky z mojej investície?„.

Máme pre vás jednu dobrú a jednu zlú správu.

Tá dobrá správa je, že pokiaľ sú vaše cenné papiere, obchodované na niektorej regulovanej burze a mali ste ich v držbe viac ako 1 rok, potom výnos z ich predaja je v SR oslobodený od dane!

Horšie je, ak vám spoločnosť vyplatila dividendy (áno niektoré fondy vyplácajú dividendy), potom je to už trochu komplikovanejšie.  Väčšinou vám zdaní dividendu priamo pri zdroji zrážkou už priamo fond a vy už nemusíte nič riešiť, ale niekedy si to musíte ošetriť sami. Ďalšia vec je, či je fond americký, potom vám dividendu automaticky zdaní až 30%, ak ste im dopredu doručili oznámenie že nie ste US občan a nemáte tam pobyt, potom je zrážková US daň okolo 15%.

Treba si pre istotu všetko dopredu zistiť u brokera, aby ste potom neboli prekvapení. Je otázne či už pri zdroji zdanené dividendy treba alebo netreba uvádzať v SR vo svojom Daňovom priznaní.

Cez koho investovať – najlepší brokeri

Broker je vaším partnerom pri vstupe na burzu a funguje ako medzičlánok medzi vami ako investorom a správcom daného ETF fondu. Dôležité aby bol licencovaný (napr. ako obchodník s cennými papiermi) a poistený pre prípad úpadku, sprenevery a podobne. Dobré poistenie kryje klienta aj do výšky milióna eur. Samozrejme ich poistenie neochráni voči poklesu vašu investíciu v dôsledku pádu cien alebo v dôsledku zlej investičnej stratégie. Uloženie peňazí klientov na oddelených bankových účtoch, teda oddelene od peňazí spoločnosti je dnes u licencovaných brokerov samozrejmosťou.

Ak máte v SR trvalý pobyt, máte na výber z troch možností:

  1. eToro.com – najväčšia sociálna obchodná sieť na svete, (minimálna investícia od 200€)
  2. XTB.com/sk – na Slovensku veľmi známy X-Trade Brokers (min.odporúčaná investícia od 400€)
  3. Interactive brokers (minimálna investícia 10.000 dolárov)
  4. Lynx Broker  (min. investícia 2000 €)

Existujú aj iné menšie spoločnosti ako FIO, Patria-Direct.cz ale tie v podstate neponúkajú nič navyše oproti horeuvedeným brokerom, a navyše vyžadujú viesť účet v českých korunách čo je pre Slováka nevýhodné, kvôli kurzovému riziku pri poklese CZK voči Euru.