DomovRecenzieFinax recenzia a moje skúsenosti

Finax recenzia a moje skúsenosti

Slovenská investičná spoločnosť Finax je na trhu už od roku 2017. V aktuálnej dobe má viac ako 45 000 aktívnych klientov, spravuje vyše 400 miliónov eur a pravidelne získava pozitívne recenzie od svojich zákazníkov.

Preto sme sa rozhodli, že sa podrobnejšie pozrieme na to, ako vlastne funguje, aké investičné produkty prináša a komu sa cez ňu oplatí investovať.

Zhrnutie recenzie Finax a moja vlastná skúsenosť

Cez Finax investujem už viac ako rok.

Páči sa mi na ňom hlavne to, že investovanie ma každý mesiac stojí len 2 minúty času. Otvorím si svoj účet Finax, pošlem peniaze a nemusím sa o nič iné starať. Viem, že moje financie sú v bezpečí, investované do najznámejších svetových ETF. Na základe mojich skúseností a investičných cieľov mi Robo-poradca navrhol dynamické portfólio zložené zo 100 % akciových ETF fondov, ktoré prinášajú zaujímavé zhodnotenie.

Ako nevýhodu Finaxu ja osobne vnímam vysoký poplatok 1 % + DPH za správu portfólia. V porovnaní s podielovými fondami v banke je to naozaj skvelá ponuka. Avšak, keď si ETF fondy kupujem sám prostredníctvom brokera XTB alebo investujem priamo do akcií bez poplatkov cez RoboMarkets, dokážem ročne na poplatkoch ušetriť aj viac ako 100 €. Nevýhodou je tiež skutočnosť, že Finax investuje vložené prostriedky len raz týždenne, v utorok. Nemám tak možnosť flexibilne využiť krátkodobé výrazné poklesy na trhu na rýchle jednorazové zainvestovanie prostriedkov.

Finax je perfektné riešenie pre niekoho, kto chce pravidelne investovať peniaze, no zároveň nechce mať žiadne starosti s výberom vhodných ETF fondov a ich prácnym nakupovaním. Pre skúsených obchodníkov a investorov, ktorí sú zvyknutí kupovať finančné inštrumenty cez klasických online brokerov, je podľa môjho názoru investovanie cez Finax zbytočne drahé.

Pozitíva a negatíva Finax

Pozitíva
 • Prehľadná štruktúra poplatkov
 • Rýchle online založenie účtu
 • Zákaznícka podpora v slovenčine
 • Automatický rebalansing portfólií
 • Prehľadná mobilná aplikácia
 • Výnosy sú po roku držania oslobodené od dane
 • Priemerne o 4 % lepší výnos ako v prípade podielových fondov
 • Investovanie už od 10 eur mesačne
 • Bezpečnosť a regulácia 
Negatíva
 • 1% poplatok za správu majetku + DPH
 • Zloženie vášho portfólia môžete bezplatne zmeniť iba raz ročne
 • Finax investuje prostriedky raz týždenne, vždy v utorok. Nemôžete tak flexibilne využiť krátkodobé poklesy na trhu na vyšší jednorazový vklad.

Moja video recenzia Finax

História spoločnosti Finax

Spoločnosť Finax bola založená Jurajom Hrbatým a Radoslavom Kasíkom. Obaja zakladatelia majú dlhoročné skúsenosti v oblasti financií a investovania. Nepáčilo sa im však, že iné finančné inštitúcie na Slovensku ponúkajú svojim klientom nevýhodné investičné produkty, ktoré z dlhodobého hľadiska nemajú tak dobrý potenciál výnosov a zbytočne oberajú ľudí o stovky či tisícky eur.

A tak sa rozhodli spojiť svoje znalosti a vytvorili investičnú spoločnosť, ktorá sprostredkuje investovanie do ETF fondov. Takýto koncept bol v danom čase na Slovensku pomerne neznámy a drvivá väčšina bánk a iných finančných inštitúcií ponúkala pre menej skúsených investorov výhradne investovanie do podielových fondov. Napriek tomu však začal Finax rýchlo rásť a dnes je na slovenskom trhu lídrom v investovaní do ETF.

Je investovanie cez Finax bezpečné?

Finax je licencovaný a regulovaný Národnou bankou Slovenska, majetok klientov je oddelený od majetku Finaxu a spadá pod ochranu Garančného fondu investícií, čo znamená, že je chránený do výšky až 50 000 €.

Ocenenia Finax

Finax pravidelne získava mnohé prestížne ocenenia. Naposledy získal cenu Zlatá minca 2022 v kategórii Najinovatívnejší v investovaní a 1. miesto v kategórii Investičné ETF portfóliá. Okrem toho je 1. poskytovateľ PEPP v Európe.

Investičné produkty

Najstarším a najpopulárnejším produktom Finaxu je Inteligentné investovanie. Po čase sa k nemu pridali aj ďalšie zaujímavé produkty, Inteligentná peňaženka, Inteligentná renta a Európsky dôchodok PEPP. Okrem toho Finax ponúka aj špeciálne produkty a služby pre privátnych klientov.

Inteligentné investovanie

Finax sprostredkuje pasívne dlhodobé investovanie do akciových a dlhopisových ETF fondov. Na základe cieľov, investičného horizontu, tolerancie rizika a ďalších parametrov prepracované algoritmy robotického finančného poradcu Robo-advisor „namiešajú“ každému novému klientovi ideálne portfólio s presne definovaným pomerom akciových a dlhopisových ETF fondov. Finax dbá na správnu diverzifikáciu. Investuje do viacerých overených amerických a európskych ETF fondov, plus ETF fondov rozvíjajúcich sa krajín.

V rámci inteligentného investovania ponúka Finax 4 hlavné ciele – zabezpečenie detí, finančná rezerva, sporenie na dôchodok a budovanie majetku. Podľa toho, aký cieľ si vyberiete, je nastavená aj investičná stratégia, v akom pomerne sa budú vaše peniaze investovať do dlhopisových a akciových ETF fondov.

Inteligentná peňaženka

Toto konzervatívne investičné riešenie je určené pre klientov, ktorí budú svoje financie potrebovať v blízkej budúcnosti. Cieľom Inteligentnej peňaženky je ochrániť peniaze pred infláciou pri minimálnom riziku straty.

Inteligentná renta

Tento produkt je určený pre investorov, ktorí si už vybudovali dostatočný finančný majetok a postupne si ho chcú vyplácať.

Inteligentná renta je riešenie výplatného portfólia s nízkymi poplatkami a zároveň zaujímavými výnosmi.

Európsky dôchodok PEPP

Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt PEPP na Slovensku zatiaľ nie je veľmi rozšírený, no Finax sa ho rozhodol ponúkať, keďže prináša viacero benefitov. Ide o lacné investičné sporenie na dôchodok, ktoré sa riadi pravidlami EÚ.

Finax Elite

Pre privátnych klientov ponúka Finax služby osobného wealth manažéra, správu riadených portfólií, brokerage služby či analýzu investícií. Podmienkou, aby ste mohli využívať služby Finax Elite, musí byť majetok vášho klientskeho účtu alebo všetkých účtov vašich rodinných príslušníkov minimálne 100 000 eur.

Kľúčové výhody Finax investovania

Pri investovaní cez Finax získate viacero cenných benefitov.

Nízke poplatky

Finax má veľmi transparentnú cenotvorbu. Za správu portfólia zaplatíte ročný poplatok 1 % z hodnoty majetku plus DPH. Tento poplatok je strhávaný alikvotne na mesačnej báze. Spracovanie vkladov nad 1000 € je zadarmo, za spracovanie vkladu nižšieho ako 1000 € sa platí poplatok 1 % + DPH. Len pre porovnanie, klasické bankové podielové fondy majú priemerný ročný poplatok za správu vo výške 2 %.

V prípade Inteligentnej peňaženky je ročný poplatok na úrovni 0,5 %.

Klienti Finax Elite platia ročný poplatok za správu portfólia vo výške 0,85 % + DPH a nemajú žiadne poplatky za spracovanie platby.

Bezstarostné investovanie

Pri investovaní cez Finax nemusíte každý mesiac prácne vyberať a nakupovať viacero svetových ETF fondov. Prepracované algoritmy sa o všetko postarajú za vás. Vy len pošlete peniaze na svoj investičný účet a všetko ostatné zabezpečí Finax.

Vo Finaxe môžete mať naraz otvorených aj viacero účtov s rôznymi cieľmi. Investovanie cez Finax je vhodné aj pre úplných začiatočníkov a ľudí, ktorí nemajú čas venovať sa správe investícií. Avšak, jeho benefity ocenia tiež skúsení investori.

Rebalansing portfólií

Finax vykonáva aj automatické rebalansovanie portfólií, prostredníctvom ktorého dokáže udržiavať čo najnižšie riziko a zvyšovať výnos o 0,35 – 0,5 %.

Nízke riziko

Finax vám na základe vyplneného dotazníka vyskladá investičné portfólio podľa vášho rizikového profilu. Vaše peniaze budú investované do overených ETF fondov pozostávajúcich zo stoviek akcií či dlhopisov úspešných spoločností, pričom riziko je diverzifikované do celého sveta.

Nulové dane

Na ETF fondy sa vzťahujú rovné daňové pravidlá ako na klasické akcie. Teda, ak ich predáte po viac ako roku, neplatíte žiadne dane. Tento benefit v prípade klasických podielových fondov nezískavate.

Vysoká bezpečnosť

Finax je regulovaný Národnou bankou Slovenska a peniaze klientov sú chránené Garančným fondom investícií. Vaše financie sú investované do overených ETF fondov od najznámejších medzinárodných investičných a správcovských spoločností ako BlackRock, StateStreet či Deutsche Bank.

Profesionálne poradenstvo a vzdelávanie

Keďže Finax je slovenská spoločnosť, akékoľvek otázky môžete so zákazníckou podporou riešiť v slovenčine. Podpora je skutočne profesionálna a rýchlo reaguje.

Finax si dáva záležať na vzdelávaní investorov. Pravidelne uverejňuje zaujímavé blog články či podcasty, v ktorých odborníci rozoberajú najčastejšie otázky klientov či aktuálnu situáciu na trhu.

Založenie účtu vo Finaxe

Založenie účtu vo Finaxe je skutočne jednoduché.

Na webe kliknite na tlačidlo „Chcem začať“,

potom si vyberiete svoj investičný cieľ

a nakoniec vyplníte základné údaje o vašej cieľovej sume, vzťahu k riziku či skúsenostiach.

Následne vám bude navrhnuté optimálne portfólio s predpokladom jeho vývoja v budúcnosti. Dostanete návrh zmluvy, ktorú môžete podpísať aj online a vykonáte overenie svojej totožnosti. Po úspešnej registrácii sa dostanete do svojho klientskeho účtu, buď cez prehliadač, alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Peniaze na svoj účet vložíte bankovým prevodom, investovať môžete už od 10 € mesačne.

Často kladené otázky (FAQ)

Má zmysel investovať do Finax?

Áno, investovať do Finax môže byť výhodné pre mnohých investorov. Ponúka pasívne investovanie cez indexové fondy ETF, ktoré sľubujú vyšší výnos v priemere o 4 % oproti podielovým fondom. Podľa môjho názoru sa hodí pre tých, ktorí hľadajú jednoduchý spôsob, ako investovať a zhodnotiť svoje financie.

Ako pracuje kalkulačka Finax?

Kalkulačka Finax umožňuje investorom predbežný odhad výnosov z ich investícií. Užívateľ si pomocou kalkulačky môže nastaviť rôzne parametre, ako napríklad výšku vkladu, dobu investovania, alebo miery rizika. Na základe týchto parametrov kalkulačka odhaduje možné budúce zhodnotenie investície.

Ako si môžem vybrať peniaze z účtu Finax?

Finax umožňuje svojim klientom vybrať peniaze z účtu prostredníctvom bankového prevodu. Po prihlásení sa do svojho účtu môžete navštíviť sekciu „Výbery“ a zadať čiastku, ktorú chcete vybrať. Po potvrdení žiadosti Finax spracuje výber a následne prevedie peniaze na váš bankový účet.

 

Marian Marek
Marian Marekhttps://www.forexobchodnik.sk
Od roku 2013 vediem stránku ForexObchodnik.sk, ktorá bola citovaná vo významných slovenských ekonomických magazínoch ako je TREND, Hospodárske Noviny, Zoznam.sk, eZisk a ďalšie. Vyštudoval Fakultu managementu UK odbor financie a marketing. Email Kontakt: marian@forexobchodnik.sk

Napíšte odpoveď

Napíšte svoj komentár
Napíšte sem svoje meno