Čo je Fundamentálna analýza | Ktoré udalosti musíte sledovať

Fundamentalna analyzaFundamentálna analýza sa zameriava na sledovanie ekonomických indikátorov alebo špecifických ekonomických správ z krajín ktoré súvisia s menou ktorú chcem obchodovať.  Hovorí sa tomu, že sledujeme dôležité trhové fundamenty,  ktoré majú priamy dopad na menový kurz ktorý chceme obchodovať. Ak obchodujem EURUSD tak sledujem najmä euŕopske a americké fundamenty. Pozor však na americké údaje, ktoré majú často dopad na vývoj všetkých svetových menových párov.

V posledných rokoch ako postupne graduje finančná kríza je volatilita na trhoch vysoká, politici a centrálni bankári sa predháňajú v rôznych vyhláseniach, a tým pádom  fundamentálna analýza celkom logicky má, a aj v budúcnosti bude  mať veľmi veľký dopad na profitabilitu vášho obchodovania. Jednoducho povedané vyhlásenia centrálnych bankárov na pár dní vždy ovplyvnia do istej miery kurzy mien. Mali by ste sledovať hlavne vyhlásenia guvernérov ECB (Európskej Centrálnej Banky), FED (Americkej centrálnej banky) poprípade britskej Bank of England či Švajčiarskej národnej banky.

V súvislosti s fundamentálnou analýzou sledujeme tzv. ekonomický kalendár, čo je vlastne zoznam dôležitých dní v kalendári,  kedy sa verejnosti prezentujú dôležité makro ekonomické indikátory, ktoré majú následne vplyv na ďalší smer cien. Kompletný a pravidelne aktualizovaný zoznam hlavných ekonomických indikátorov, ktoré musíte sledovať vrátane ich dôležitosti sme pre Vás pripravili na našom webe, stačí kliknúť  sem na ekonomický kalendár.

Fundamentálna analýza a najdôležitejšie ekonomické makro indikátory

  • úrokové miery a ich výška
  • inflácia (CPI index)
  • nezamestnanosť
  • rast HDP (tzv. ekonomický rast)
  • tzv. béžová kniha o ekonomike
  • index spotrebiteľskej dôvery
  • stav podnikateľského prostredia

Nesmiete zabudnúť na pravidelné zasadnutia americkej centrálnej banky FED a Europskej centrálnej banky ECB, vyjadrenia guvernérov centrálnych bánk veľmi často rozvíria trhy.

Sledovanie fundamentov nie je veda, ide o to naučiť sa odhadnúť aké budú asi výsledky a ako bude asi trh na ne reagovať. Je to opäť len a len hra o psychológii trhu.

Bez ohľadu na to, či sa chcete venovať fundamentálnej, alebo Vás zaujíma len technická analýza, upozorňujeme začínajúcich obchodníkov aby sledovali aspoň priebežne ekonomický kalendár a v čase krátko pred a počas a po vyhlasovaní ekonomických výsledkov neobchodovali, keďže podľa našej skúsenosti volatilita cien býva vtedy veľmi vysoká. Niektorí profi obchodníci odporúčajú v období vyhlasovania výsledkov radšej neobchdoovať,  iní obchodníci práve naopak využívajú práve dni vyhlasovania výsledkov a zarábajú na trhovej volatilite slušné zisky.

Fundamentálnu analýzu využívajú okrem nás forexových obchodníkov aj obchodníci s akciami či komoditami.