CFD obchodovanie- Kontrakty na rozdiel – Ako to celé funguje ??

CFD (Contracts for difference) znamená v doslovnom preklade „Zmluvy za rozdiel“, čo je derivátový produkt (t.j. cena priamo kopíruje nejaké aktívum), v ktorom vy ako investor profitujete zo zmien v cenách akcií, burzových indexov, komodít atď.

Napríklad, kúpite  CFD akcií nejakej známej firmy napríklad cez CFD obchodnú platformu eToro. Povedzme že konkrétna akcia stojí v súčasnosti na trhu 5,00 dolárov/kus a jej cena stúpne na 5,50 dolárov/kus, potom profitujete z tejto zmeny ceny. Takže ak ste kúpili 1000 kusov, potom váš zisk je 500 USD. To znamená, že hodnota CFD odzrkadľuje vždy pohyb ceny podkladového aktíva a Vy môžete profitovať z tohto pohybu.

POZOR POZOR: Dôležitý bod na vysvetlenie: Rozdiel medzi CFD a priamym obchodovaním akcií na burze je ten, že na burze kupujete priamo kusy akcií a teda ste majiteľom danej firmy ktorú kupujete, pri CFD kupujete len derivát bez možnosti podieľať sa na riadení danej firmy a inkasovať dividendy a podobne !!!

Tu sú hlavné dôvody, prečo sú CFD veľmi populárnym obchodným nástrojom:

1. CFD sa obchodujú s pákovým efektom a tento pákový efekt je zvyčajne 1:10 , pričom niektorí brokeri CFD poskytujú pákový efekt až 1:50 . To znamená, že aj obchodník s malým vstupným kapitálom môže zarobiť slušné zisky z obchodovania pomocou CFD. Môžete napríklad mať stratégiu CFD obchodovania s akciami, ktorá Vám ročne zarobí až 30% výnosu. Pri klasickom obchodovaní s akciami na burze s hodnotou 5000 USD to je zisk za rok 1500 za jeden rok. Pri CFD, vďaka pákovému efektu, Vám môže ten istý systém teraz dosiahnuť 300% návratnosť, čo je zisk 15 000 USD za rok.

2. Môžete taktiež využiť tzv. short selling  a tak profitovať z klesajúcich trhov čo môže značne zvýšiť ziskovosť vášho obchodného systému, vďaka tomu že môžete zároveň profitovať z býčieho i z medvedieho sentimentu na trhoch.

3. Náklady na obchodovanie sú v porovnaní s priamym obchodovaním akcií na burze relatívne nízke. To je hlavne preto, lebo pri podobných a často nižších nákladoch na obchod môžete získať 10 alebo viacnásobok výsledkov z obchodu vďaka pákovému obchodovaniu. Dva hlavné náklady na obchodovanie s CFD sú úroky a poplatky brokerovi od objemu alebo za vykonaný obchod. Na náklady sa bližšie pozrieme nižšie v článku.

4. Môžete taktiež využívať automatický stop-loss na automatizované zastavenie stratových obchodov. To znamená, že budete potrebovať menej času na obchodovanie, odstránite svoje emócie ohľadom ukončenia obchodu, a stopka vám umožní aby ste ukončili kontrakt vtedy keď si dopredu nastavíte, a nie napríklad o deň neskôr. Tým sa vyhnete uzatvoreniu obchodu neskôr, ako ste pôvodne zamýšľali.

5. Vo večerných hodinách (deň vopred) si môžete zadať u brokera na platforme všetky svoje objednávky. U mnohých brokerov môžete zadávať svoje objednávky na zvolené pozície ešte počas noci. Pre ľudí, ktorí pracujú, je to veľká výhoda, pretože vo večerných hodinách si môžu nastaviť celé svoje obchodovanie (zadáte si objednávky na vstup do pozície + nastavíte si max. straty cez stop-loss) a nemusia byť pri obrazovke svojho počítača alebo nebodaj telefonovať svojmu maklérovi počas dňa. Rovnako, ak majú stop-loss, ktorých hodnotu potrebujú prispôsobiť, môžu tak kľudne urobiť aj vo večerných hodinách. Po troche skúseností vaša celková obchodná rutina pri CFD obchodovaní môže trvať zhruba 10-15 minút denne !

Vyššie v článku sme spomenuli, že s týmto obchodovaním sú spojené dva hlavné druhy nákladov ktoré budete platiť:

1.Provízia (t.j. odmena pre brokera)  U niektorých poskytovateľov  neexistujú žiadne provízie! To Vám tiež výrazne umožní zvýšiť ziskovosť vašich obchodov. Naopak niektorí brokeri CFD Vám môžu účtovať províziu napríklad 0,15% z obchodu alebo fixný poplatok napríklad 15 dolárov za zobchodovaný kontrakt. Tieto náklady sú podobné alebo nižšie ako provízia spojená s priamym obchodovaním s akciami, najmä ak si myslíte, že násobené zisky, ktoré vám pákový efekt poskytujú.

2. Pri CFD sú však vždy účtované úroky, za kontrakty držané cez noc. V prípade krátkych pozícií sa vám úroky vyplácajú. Suma účtovaných úrokov je zvyčajne referenčná sadzba plus približne 2% a zaplatené úroky sú spravidla rovnakou referenčnou sadzbou mínus približne 2%. A referenčná sadzba je obvykle jednodňová úroková sadzba hlavnej banky.

CFD obchodovanie názorný príklad:

Povedzme, že máme hotovosť vo výške 10 000 dolárov, s ktorou môžeme obchodovať čiastku 100 000 dolárov, keďže náš poskytovateľ CFD poskytuje pákový efekt 10:1. Povedzme, že do každého obchodu investujeme celých 10 000 dolárov.

V tomto príklade si povedzme, že sme kúpili niektoré CFD na akcie firmy XYZ za cenu 5,70 USD za kus. Pri obchode o  objeme 10 000 USD by bol počet CFD, ktorý sme kúpili, 10 000 / 5,70 = 1754.

Povedzme, že máme stop loss nastavený na 5,50 dolárov, čo znamená, že ak cena klesne na alebo pod 5,50 dolárov, potom by sme tento obchod ukončili so stratou.

Predpokladajme, že obchod funguje dobre a že cena je teraz 5,90 dolárov. Povedzme, že teraz zastavíme našu stopku až na 5,65 USD.

O niekoľko dní neskôr sa cena zvýšila na 6,32 USD a naša stopka sa následne automaticky posunula na 6,20 USD. Nakoniec sa cena  prepadne na 6,20 USD a obchod sa tak automaticky uzatvára 6,20 USD.

Celý obchod trval 14 dní.

Rozdiel v cene od vstupu na výstup = 6,20 dolárov – 5,70 dolárov, čo je 0,50 dolára.

Náš hrubý zisk  = (rozdiel medzi vstupnou a výstupnou cenou) x (počet CFDčiek), čo je 0,50 x 1754, čo predstavuje 877 dolárov profit.

Tento profit je tzv. hrubý zisk pretože z neho ešte musíme odpočítať náklady!

Náklady pri CFD obchodoch (okrem fixných poplatkov brokerovi) zahrňajú úroky za držanie cez noc (overnight payments) napríklad 7,5% ročne čo by v našom príklade 14 dňového obchodu činilo 0.075 x 14dní/365 x 10000 (veľkosť kontraktu) = naše náklady vo výške $28.76.

cfd

Viac info o CFD najdete na wikipedia.org

Napíšte odpoveď

Napíšte svoj komentár
Napíšte sem svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.