Investičné zlato – Dva spôsoby ako kúpiť drahé kovy

Investičné zlatoAj Vy patríte medzi investorov,  ktorí sa práve rozhodujú či nakúpiť fyzické investičné zlato? Popremýšľajte či nie je pre Vás profitabilnejšie a jednoduchšie zlato obchodovať elektronicky cez online obchodnú platformu.

Pozrime sa na 2 najčastejšie používané spôsoby ako nakúpiť investičné zlato: 

Prvý spôsob: Kúpa investičného zlata vo fyzickej forme tehličiek, mincí a odliatkov.

Výhody: 

– zlato máte vo fyzickej forme schované, takže v prípade ekonomickej katastrofy ho máte k dispozícii

– vhodná investícia v prípade ak chcete kovy držať veľmi dlhú dobu

– vhodné ak máte rodinný dom s dobrou skrýšou kde zlato schováte

Nevýhody:

– maloobchodné predajné ceny zlatých mincí a tehál sú omnoho vyššie než  trhová cena za 1 uncu zlata

Predajcovia mincí a tehál  si prihadzujú tzv. prémiovú prirážku nad trhovú cenu zlata, čo Vaše nákupy značne predražuje.

– Odliatky, prúty alebo mince treba skladovať na bezpečnom mieste

Mince, odliatky a zlaté prúty nemôžete len tak držať doma, bolo by to príliš nebezpečné. Môžete si prenajať bezpečnostnú schránku a uložiť tam svoje zlato, avšak toto je spojené s ďalšími nákladmi, ktoré nie sú zanedbateľné. Trezory sú dostupné len vo väčších mestách a ceny za prenájom schránky sú v slovenských bankách okolo 7 až 35 euro za mesiac v závislosti od jej objemu.

– je riziko nakupovať cez neznámy eshop ktorý môže kedykoľvek skrachovať a väčšinou ako sročka ručí len do výšky základného imania firmy

– vysoké poplatky pri spätnom predaji

Okrem problému s overením rýdzosti a pravosti Vášho zlata ktoré chcete predať, je tu ešte jeden háčik a to vysoké poplatky spojené s výkupom, o ktorých Vám však nikto nepovie. Všetci predajcovia zlata používajú predajné ceny a výkupné ceny drahých kovov. To znamená ak od nich kupujete zlato napríklad za 1381 Euro za 1 Uncu, predať ho môžete spätne ale len za 1320 alebo aj menej Euro za 1 Uncu. To je rozpätie minimálne 60 euro na uncu! Pamätajte že čím menší predajca, tým horšie ceny Vám vie ponúknuť.

Úplne najhoršie je nakupovať cez slovenské banky. Naše banky ponúkajú zlato za totálne premrštené ceny v porovnaní s renomovanými e-shopmi. Okrem toho si niektoré slovenské banky vymysleli podmienku že u nich kúpené kovy musia byť aj uložené v ich trezore (ako inak za poriadne drahý poplatok).

Druhý spôsob: Nakupovanie a predávanie zlata cez online obchodnú platformu

Mnoho investorov keď premýšľa nad kúpou zlata, ich prvoradým cieľom je na cene  pekne zarobiť pri jeho spätnom predaji  v budúcnosti za vyššiu cenu. Toto je možné dosiahnuť v prípade ak zlato obchodujete cez regulované online obchodné platformy. Pre správnosť treba pripomenúť, že drahý kov takýmto spôsobom fyzicky nekupujete. To znamená že cieľom obchodu nie je fyzické dodanie kovov. Pri obchodovaní online ide väčšinou o kúpu/predaj tzv. CFD kontraktov na zlato a striebro, ktoré umožňujú rýchlo nakúpiť a rýchlo predať a tak zarobiť na výkyve cien. Samozrejme s minimálnymi nákladmi na obchod v porovnaní s nákupom fyzických drahých kovov v eshope alebo v obchode.

Pri obchodovaní komodít online je rozdiel medzi predajnou a výkupnou cenou zanedbateľných sotva pár centov. Okrem toho obchodujete s pákou, to znamená že na nákup zlata v hodnote napríklad 5.000 Euro Vám stačí len zlomok tejto čiastky, pri našej partnerskej platforme len 1:10 čiže len 500 Euro.  V prípade že máte záujem o obchodovanie komodít online,  kliknutím sem môžete získať viacej informácií o celosvetovo najväčšej obchodnej platforme ETORO (dnes v roku 2014 majú asi 1,2 milióna aktívnych obchodníkov), prípadne si prečítajte našu objektívnu recenziu platformy eToro.

Zlato je samozrejme veľmi dobrá investícia a aktívum, ktoré má v dlhodobom horizonte priestor pre ďalší rast, avšak treba sa zamyslieť, či je vždy výhodné kupovať fyzické zlaté tehličky či zlaté mince, alebo naopak zarábať priebežne na jeho rastoch a poklesoch cez overenú obchodnú platformu.

Výhody:

– profitujete na cenových výkovoch resp. cez horeuvedenú platformu sa môžete zadarmo učiť obchodovať od profitabilných svetových obchodníkov resp. priamo kopírovať ich budúce obchody !!!

– relatívne nízke náklady spojené s obchodovaním a žiadne náklady na uskladnenie

Nevýhody:

– drahé kovy nevlastníte fyzicky